2012


Prípravy piatej medzinárodnej konferencie Šperk Stret poznačilo náhle úmrtie našej kolegyne Bety K. Majerníkovej, ktorej tvorba bola veľmi koncentrovaná a výnimočná. Jedným z jej snov bola aj výstava v opustených ale podmanivých priestoroch starých mestských kúpeľov Grössling v Bratislave. Z iniciatívy viacerých priateľov, výtvarníkov a dizajnérov sa jej sen stal skutočnosťou. Projekt s názvom Pozemské záhrady _ Bety Majerníková bol zrealizovaný ako súčasť konferencie Šperk Stret 2012.

Počas konferencie predstavilo svoje projekty a tvorbu viacero lektorov: Julia Keyte (GB) ako teoretik i praktik prekračuje hranice šperku, úžitkového umenia a produktového dizajnu v medzinárodnom projekte Objects in Purgatory, maďarská šperkárka Flóra Vági (HU) predstavila šperky z organických materiálov – dreva, papiera či starých kníh, v ktorých cez farby a tvary objavuje fascinujúce predmety a šperky, Jorge Manilla (BG) pôvodom Mexičan, prepája svet európskeho šperku so stredoamerickou mystikou, experimentuje s rôznymi druhmi materiálov a procesov, a neopomína ani výnimočné remeselné zručnosti. Christina Karababa (GRE/DE) sa naopak pohybuje sa v oblasti súčasného dizajnu a využíva digitálne technológie (Rapid Prototyping). Nové technológie u nás dôsledne prehodnocuje aj absolvent ateliéru s+m+l_XL Kov a šperk Matej Bezúch (SK), jeho šperky sú často inšpirované vizualitou popkultúry a otvorene sa hlásia k súčasnej dobe. Svoju torbu predstavil dizajnér produktov a šperkov Daniel Michel (DE) absolvent Univerzity aplikovaných vied FH Düsseldorf, ktorý pracuje ako nezávislý dizajnér pre spoločnosť Ingo Maurer (od 2010) a nezávislý dizajnér pre Niessing Company (od 2012). Spôsoby vizuálnej produkcie na revíziu zmyslu a hodnoty vo vzťahu k dielam umenia a dizajnu predstavila Laura Alvarado (CO). Prierez tvorby prezentoval Herman Hermsen (NL), ktorý sa dizajnu šperkov a sériových produktov venuje od roku 1979, v súčasnosti pôsobí ako profesor dizajnu produktov a šperkov na Univerzite aplikovaných vied v nemeckom Düsseldorfe. Timothy Information Limited (GB) punkový šperkár publiku názorne predviedol, že rozhodovanie pri navrhovaní a samotný proces výroby sú často riadené niečím omnoho hlbším než len výberom. Pre absolventku ateliéru s+m+l_XL Kov a šperk na VŠVU v Bratislave, Radku Kovačíkovú (CZ) je samotná tvorba rovnako dôležitá ako výsledok. Autorka momentálne žije v New Yorku a prednáška sa uskutočnila via Skype.

Sprievodný program: výstava TEKUTÝ ČAS – 20 rokov ATELIÉRU KOV A ŠPERK – VŠVU v Slovenskej národnej galérii mapuje tvorbu, študentov, absolventov a pedagógov ateliéru od jeho založenia až po súčasnosť. Koncepcia výstavy zhŕňa prezentácie zakladateľa ateliéru Antona Cepku, súčasného pedagogického tímu ateliéru, ako aj v minulosti v ateliéri pôsobiacich pedagógov a asistentky (Karol Weisslechner, Matúš Cepka, Petr Vogel, Bety K. Majerníková). V galérii Eggplant predstavila pod názvom Hemocity kolekciu emocionálne nabitých šperkov Kristýna Španihelová. Do priestorov galérie trivjednom na niekoľko týždňov presťahovali svoj pracovný ateliér Lula Gašparovičová a Aďa Ďurianová, ktoré okrem diel chceli ukázať aj Niečo navyše, samé seba v pracovnom nasadení. V Galérii Medium bol prezentovaný medzinárodný projekt Connecting Identities (kurátor Hermana Hermsen), ktorého sa zúčastnili študenti európskych škôl so zameraním na šperk (AFAD Studio of Metal & Jewellery, Bratislava; Central St.Martins, University of Arts, London; Saimaan AMK, Saimaa University of Applied Sciences Kuvataide; Konstfack University College of Arts, Crafts and Design, Stockholm; MAD-faculty/ Object & Jewellery, Hasselt; University of Applied Sciences, Applied Art and Design, Düsseldorf). Súbežne bol v suteréne Galérie Medium predstavený samostatný projekt Kataríny Šipošovej IN-TENSION a vo vitrínach v podchode Klariská projekt Poďpodpodchod (Mája Steffanová, Zuzka Dadáková, Hanka Polívková). V priestoroch Art Design Project sa uskutočnila výstava 4D absolventiek Pražskej Akademie výtvarných umění, architektury a designu: Alena Hesounová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová (kurátorka Petra Matějovičová) a v Galérii X bola reinštalovaná výstava Alternatívy textilného šperku II.