2010


Schmuck Causa: Pre Šperk Stret 2010 sme hľadali výstižný slogan na tému Šperk, ktorý by obsiahol široké spektrum názorov a individuálnych prístupov v tvorbe pozvaných lektorov. Vytvorili sme teda pomyselný bojový ring, v ktorom sa odohráva Stret autorských postojov a výtvarných ideí. Každý z prednášajúcich vnáša do Ringu niečo zo svojho sveta. Ring je otvoreným priestorom pre konfrontácie a nasledujúce stránky ponúkajú reflexie individuálneho a kreatívneho vnímania umeleckého šperku ako komunikačného prostriedku a sprostredkovateľa ideí.

Históriu i súčasné smerovanie viedenského šperkárskeho ateliéru Stoss im Himmel predstavili jeho súčasné protagonistky Birgit Wie, Caroline Ertl, Eva Tesarik, Viktoria Münzker and Michelle Kraemer. Zároveň svoju tvorbu prezentovali aj na sprievodnej výstave StossimHimmel v priestoroch KOGO New Premises. Príbeh ako podstatu šperku si ako tému na prednášku zvolil významný sochár, šperkár prof. Karel Vratislav Novák (CZ). Tvorbu významnej slovenskej sochársky a šperkárky Erny Masarovičovej priblížila je dcéra, Kata Kissoczy (SK/CZ), ktorá v autentických priestoroch domu a ateliéru EM organizuje medzinárodné výtvarné sympóziá. Autorské výtvarné koncepty ďalej predstavili šperkárka a textilná výtvarníčka Ursula Guttmann (A), ktorá vlastnú tvorbu vníma ako extenziu ľudského tela, ďalej Marc Monzó (SP) ktorého práce sa vyznačujú hravým a sviežim prístupom k forme a funkcii vytvoreného objektu. Sochárske a architektonické prístupy nielen v šperku prezentoval Martin Papcún (CZ) a Katja Prins (NL) priblížila publiku vlastný Brave New World, v ktorom odhaľuje vzájomný vzťah medzi ľudským telom a mechanickými prístrojmi, technológie a priemysel. Zakladateľ a prevádzkovateľ najdôležitejšieho online portálu o súčasnom šperku Klimt02, Leo Cabellero (SP), sa pokúsil publikum presvedčiť, že skutočnou Realitou je internet. Šperkár, antropológ a organizátor letných šperkárskych workshopov a sympózií vo Švajčiarsku, Felix Urs Stüssi (CH), priblížil vlastné skúsenosti s vnímaním a tvorbou šperkov v Afrike. Jeho vlastné šperky mohlo publikum zhliadnuť na výstave v bratislavskom Goethe inštitúte. Vlastnú tvorbu aj práce študentov predstavil šperkár a keramik prof. Daniel Kruger (DE), ktorý v súčasnosti pôsobí ako vedúci ateliéru šperku na Univerzite umenia a dizajnu v nemeckom Halle. V prednáške La passion des évidences predstavila svoju prácu aj tvorbu študentov šperku na Kráľovskej akadémií umení v Antverpách dizajnérka Nedda El-Asmar (BG). Príležitosť prezentovať sa a konfrontovať s európskymi školami bola výzva aj pre prof. Karola Weisslechnera a ateliér s+m+l_XL Kov a šperk na VŠVU oslavujúci 20 rokov od svojho založenia.

Sprievodný program: selektívna výstava Segment / Polstoročie slovenského šperku v Galérii Medium (kurátorky Ágnes Schramm a Mária Nepšinská), výstava Anton Cepka v SNG (Dvorana Esterházyho paláca), autorské výstavy: Temné záhrady Bety K. Majerníková a Kristýna Španihelová (GMB Pálfyho palác), Jewellery MODEL Lucia Bartková (Senelius), Matej Bezúch 03 / Pavol Prekop 0:0, Galéria enter (kurátorka Katarína Gatialová, Slávka Ondrušová (Next Apache), Goldfish Bowl Lucia Gašparovičová (Výklad zlatníctva Topas), medzinárodná kolektívna výstava Inšpirácia papierom – šperk (Galéria X) a študentský projekt ateliéru s+m+l_XL Kov a šperk Miesto činu v budove VŠVU na Hviezdoslavovom nám. V čase podujatia prebiehala vysunutá medzinárodná výstava Schmuck Wander vo viedenskom ateliéri Stoss im Himmel.